Genel

Yeni İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Türkiye’de bulunan yaklaşık 8,5 milyon herhangi bir engeli bulunan vatandaş yaşıyor. Engelli vatandaşlarımızın yaklaşık üçte birini ” işitme engelli ” bireyler oluşturuyor.  İşitme engelli vatandaşlarımız, işitme cihazı alırken nelere dikkat etmeli? Özellikle büyük şehirlerde ve başkent Ankara’da nereden işitme cihazı alınır? Yazımızın devamında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabiliceksiniz.

Milyonlarca kişilik kalabalık bir aile olan ” işitme engelliler” için hayatı kolaylaştıran en büyük teknoloji işitme cihazladır. Ülkemizde ve dünyada büyük teknolojik alan ve çalışma sahası olan işitme cihazı alırken kullanıcılar nelere dikkat etmelidir? En yeni teknolojiler ve bilimsel gelişmeler nelerdir?

İşitme Cihazı Alırken En Önemli Husus İşletme Kalitesi ve Garanti!

İşitme cihazı alırken öncelikle köklü ve bu sektörde bir birikime sahip, hizmet veren personelininde eğitimli olmasına dikkat etmelisiniz. Genel olarak önce satın alacağınız kurumun bulundurması gereken özellikler vardir bunlar şöyle siralanabilir.

  1. Satın alacağınız işitme cihazının ISO, CE | FDA kalite belgesine sahip olmalıdır.
  2. İşitme cihazını satın alacağınız firma T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın GARANTİ KARTI‘nı size verebilmelidir.
  3. Bu firma T.C. Sanayi ve Ticaret Bakalığı’nın SATIŞ SONRASI SERVİS HİZMET YETERLİLİK BELGESİ‘ne sahip olmalıdır.
  4. Bu firma TSE tarafından verilen HİZMET YETERLİLİK BELGESİ‘ne sahip olmalıdır.
  5. Bu firma size deneme süresi sunarak doğru cihazı seçmenize yardımcı olmalıdır.
  6. Bu firma cihazınızın bakımlarını ve ayarlarını ücretsiz olarak gerçekleştirebilmelidir.
  7. Satın alacağınız cihazın uluslararası piyasada tanınan bir marka olmasına özen gösterin, arkasında deneyimli bir üretici firma olması faydanızadır.
  8. Satın alacağınızın cihazın markası kadar onu size uygulayacak firmanın hizmet anlayışı da önemlidir. İşinin uzmanı bir firmadan alınmayan iyi bir marka cihaz ile de sorunlar yaşanabilir. Cihazınızın iyi bir uzman tarafından ve işitme kaybınıza göre programlanması gerekir.

Ayrıca işitme cihazını satın alacağınız firmanın size uzun bir süre hizmet vermesini beklediğiniz işitme cihazınıza , satın alma aşamasında garanti süresi dışında kalan servis hizmetlerini de kapsayacak gerekli profesyonel yaklaşımı gösterebilen, sattığı cihazın arkasında uzun yıllar durabilen deneyimli bir firma olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ankara/Kızılay Şubemizden Görüntü.

TAMAMEN KİŞİ ODAKLI BİR HİZMET!

İşitme cihazı alırken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside kulakdan dolma bilgilerden daha çok deneyimlemek yerinde görmektir.  İşitme cihazları deneyimsel olarak günümüzde kullandığımız bir çok teknolojiden çok farklıdır.  İşitme cihazlarınız ” ne bilgisayarınız gibi, al kur kullan ne de cep telefonlarımız gibi isim kaydet bas kullan tarzındadır.” Bu sebepden ötürü kesinlikle yeni teknolojileri ve gelişmeleri deneyimlemek için sizi şubelerimizde ağırlamaktan büyük memnuniyet görürüz. Bize ulaşmak için ” (0312) 433 00 91 ” arıyabilirsiniz.

Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

İşitme kaybının türü ve derecesi: Her cihaz herkes için uygun değildir. Örneğin, her ne kadar son yıllarda çıkış gücü artırılmış olsa da komple kanal içi cihazlar daha çok hafif, orta ve orta-ileri düzeyde kaybı bulunanlar için uygundur. İleri derecedeki işitme kayıpları için kulak arkası cihazlar daha uygundur. Her işitme kaybı derecesi için farklı cihazlar mevcuttur. hafif ve orta seviyede kaybı bulunan biri için ileri kayıplar için üretilmiş bir cihaz uygun olmayacaktır.

İşitme kaybı bulunan kişinin yaşı: Küçük çocuklar ve yaşlılar için kanal içi cihazlar uygun değildir. Bu tür kişilerin kulak arkası cihaz kullanması uygundur.

İşitme kaybı bulunan kişinin sosyal konumu: Çok farklı sosyal ortamlarda bulunan bir kişi ile zamanının önemli bir bölümünü evde geçiren bir ev kadınının ihtiyaçları farklıdır. Hareketli sosyal yaşamı olanlar için daha gelişmiş cihazlar uygun olacakken, fazlaca sosyal hayatı olma kabı biri için temel özelliklere sahip giriş seviyesi bir cihaz yeterli olacaktır.

Yazarın Kişisel Bilgileri

GataSes İşitme Cihazları Merkezi

GataSes İşitme Cihazları Merkezi, Ankara'nın 3 farklı bölgesinde hizmet veren bir sağlık kurumudur.

1 Yorum Yapıldı

Bir Yorum Yap