Genel

Kulak Çınlaması Nedir? Tinnitus Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

kulak-cinlaması-nedir-nasil-gecer

Tinnitus nedir, tedavisi nedir? Toplumumuzda yaygın olarak görülen Tinnitus ve tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tinnitus Nedir?

Tinnitus, gerçek bir ses kaynağı olmaksızın kulakta veya kafada oluşan ses algısıdır. Tinnitusun farklı seslere benzetilebilecek pek çok çeşidi vardır: Islık, zil sesi, cızırtı gibi net ve kesintisiz bir ses ya da çakışan sesler gibi karışık yapıda olabilir. Tinnitus algısı ince veya kalın tonlarda olabilir, tınısı ve şiddeti zaman içinde değişiklik gösterebilir.

Tinnitus sanıldığından daha sık görülen bir yakınmadır. İnsanların %10 kadarı zaman zaman tinnitus yaşamakta, %5i ise yaşam kalitesi düşecek düzeyde tinnitus yaşamaktadır.

– Tetikleyicisi ne olursa olsun tinnitus, kulaktan beyine (seslerin işlemlendiği işitsel korteks adı verilen
bölgeye) giden sinyallerin iletiminde bir değişimle ilişkilidir.

– Bu durum, işitsel korteksin bir kısmının, normalde alışkın olmadığı bir sinyal akışına maruz kalmasından ileri gelir. Bazı insanlarda bu akış, rastgele bir sinirsel faaliyete yol açar ve bu faaliyet senkronize hale gelirse gerçekte olmayan bir ses algısı yani tinnitus ortaya çıkar.

– Zaman içinde bu sinirsel faaliyet giderek güçlenir ve tinnitus sürekli bir hal alır.

Peki nedir Tinnitus Sebepleri ?

1. İşitme Kaybı: Tinnitus rahatsızlığı sıklıkla işitme kaybı ile birlikte görülmektedir. Bir grup hastada işitme kaybı olmaksızın da görülebilmektedir. İşitme kaybı amplifiye edildiğinde tinnitus çoğu zaman kendiliğinden kaybolabilmektedir.

2. Gürültüye Maruz Kalma: Gürültüye maruz kalma sonrası eşik değişikliği tinnitus algısı oluşturabilir. Maruziyet tekrarlı ve uzun süreli olursa işitme kaybına yol açabilir ve tinnitus algısını kalıcı hale getirebilir. Özellikle gürültü kaynaklı durumlarda tinnitus çoğunlukla belli bir frekansta kendini gösterir. Bu vakalarda Notch Terapi uygulamasının başarı oranı yüksektir.

3. Kafa veya Kulakta Hasar: Aşağı yukarı her on hastadan birinde kronik tinnitus şikayeti kafa veya boyun travması ile ilişkilendirilir. Bu durumda medikal tedaviyi takiben odyolojik müdehale daha verimli sonuç verir.

4. Kulak Enfeksiyonu ve diğer kulak rahatsızlıkları: Kulak enfeksiyonlarının işitme eşiklerine etkisi
sebebiyle tinnitusa yol açma olasılığı mevcuttur. Bu durum çoğunlukla geçicidir. KBB Hekiminin tedavisi sonrasında kendiliğinden kaybolur. Ancak bu durumun kronikleşmesi halinde odyolojik destek gerekebilir.

5. İlaç Yan Etkisi: Reçeteli-reçetesiz pek çok ilaç tinnitusa yol açabilir. 200 kadar ilacın prospektüsünde potansiyel yan etki olarak tinnitusu görmek mümkündür. Tinnitus yatkınlığınız var ise önerilen ilacın prospektüsünü inceleyerek gerekirse doktorunuzdan muadil bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz.

6. Stres: Çınlamayla nasıl başa çıktığımız, ne kadar stres altında olduğumuzdan etkilenmektedir. Stres arttıkça çınlamadan etkilenme olasılığı artmakta, çınlamadan etkilenim arttıkça da stres seviyesi artabilmektedir. Sürecin uzunluğu çınlama artırıcı rol oynamakta ve bir süre sonra hasta kendisini kısır bir döngü içerisinde bulmaktadır. Bu nedenle tinnitus kaynağını tespit edip tedavisine başlamak için zaman kaybetmeden bir KBB Hekimine müracaat etmesi önerilir.

Tinnitusu Yönetmek

Tinnitusu kontrol altına alırken ilk ve en önemli adım, mevcut işitme kaybına yönelik müdahalenin
doğru ve etkili bir şekilde sağlanmasıdır.

Bu adım gerçekleştirildikten sonra, hastanın ihtiyaçları ve konforu göz önünde bulundurularak geniş
bir yelpazeden, uygun müdahale yöntemi uzmanlar tarafından belirlenmelidir.Statik gürültü tinnitus sinyalleri, modülasyonlu ses sinyalleri, çentik (notch) terapisi temelde enbüyük başarı oranına sahip müdahale yöntemleri olarak belirtilebilir.

Siemens – Signia İşitme Cihazları’nın patentinde bulunan Notch (Çentik) Terapisi, tonal (belirgin birtonda hakim) tinnitusla mücadelede en etkin yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Notch Terapi’de işitme cihazı, işitme kazancına yerleştirilen özel bir modülasyon sayesinde ekstra bir maske gürültüsü vermeden, duyulmayan bir şekilde çınlamaya etkide bulunur. Böylece tinnitusşikayeti olan hasta, yalnızca işitme cihazı kullandığını hissederek hem tüm sesleri en ayrıntısına kadar duyar hem de kısa sürede çınlamanın verdiği rahatsızlıktan kurtulma şansına sahip olur.

tinnitus-tedavisi

Tonal olmayan, veya daha geniş bir frekans spektrumunda hakim çınlama algısına sahip hastalarda ise, statik gürültü sinyalleri veya modüle edilmiş ses sinyalleri kullanmak tinnitus rahatsızlığını azaltmaya olanak sağlar.

Siemens – Signia İşitme Cihazlarında bulunan okyanus dalgaları tinnitus terapi sinyalleri, Phonak ve Oticon marka işitme cihazlarında bulunan statik maskeleme seçenekleri, tinnitusun tamamen maskelenmesinde, veya kısmen maskelenerek rahatsızlık algısının düşürülmesinde oldukça etkilidir.

Üstelik bu maskeleme seçeneklerinin işitme cihazı fonksiyonuyla birlikte veya ayrı ayrı programlanabilmesi; uzmanların işitme kaybı olan/olmayan, tinnitustan mustarip tüm kişilerin ihtiyaçlarına ve konforuna uygun çözümler sunmasına geniş imkan sağlamaktadır.

GATASES Farkıyla Tinnitus (Çınlama ) Sorunlarınız Son Buluyor!

Tinnitus (Çınlama) Önlenemez ve Tedavi Edilemez Bir Problem Değildir. Yazımızın sonuna gelirken GATASES farkıyla Tinnitus Çınlama sorununa çözüm bulan bir müşterimizin yorumlarını görebilirsiniz.

Yazımızın sonunda sizlere iletişim numaramızı bırakıyoruz aşağıdaki iletişim araçları ile bize ulaşabilirsiniz.

KIZILAY (MERKEZ) ŞUBEMİZ

  • Adres : Mithatpaşa Cad. 21 / 2 ( Çağdaş Market Üstü ) Kızılay – Çankaya / ANKARA

ETLİK ŞUBEMİZ

  • Adres : Gülhane Hastanesi karşısı Küçükbahçe SK 2/D Etlik/ANKARA

MİTHATPAŞA ŞUBEMİZ

  • Adres : Mithatpaşa Cad. 57/C Kızılay / Çankaya / ANKARA

İletişim Numaramız: (0312) 433 00 91

Yazarın Kişisel Bilgileri

GataSes İşitme Cihazları Merkezi

GataSes İşitme Cihazları Merkezi, Ankara'nın 3 farklı bölgesinde hizmet veren bir sağlık kurumudur.

1 Yorum Yapıldı

  • Merhabalar. Açıklamanız çom yararlı olmuş. Bu uygulamalar kesin çözüm müdür acaba? Her çınlamada fayda sağlar mı

Bir Yorum Yap